streda, apríla 10, 2013

Elektrický kytaristi.....(1)

......Elektrická kytara je elektrická bestie, probouzí sírény, valkýry a harpie.....


Ako správna gitarová valkýra, už pripravujem článok na túto tému strašne dlho. Chcem v ňom vzdať hold svojím najobľúbenejším gitaristom, ale keďže je ich veľa, tak rozhodne do budúcna plánujem viac dielov - možno rozdelených tematicky, možno len tak podľa chuti. Aby všetci dostali svoj zaslúžený priestor. Dnes sa pozrieme na rebríček mojich troch najobľúbenejších a najobdivovanejších, ktorých hra zakaždým rozbúchava moje krehké srdíčko. :)

1.SLASH
Slash bol pravdepodobne prvý hráč, ktorý je zodpovedný za moju špecifickú slabosť pre (hlavne) elektrické gitary. Jeho absolútne fascinujúci magický feeling(alebo ako inak by sa to špeciálne čo ho oddeluje od iných gitaristov, dalo nazvať) ma dodnes, po mnohých rokoch čo ho poznám nedokáže nechať chladnou a zakaždým chcem viac a viac a viac....
Slash je najslávnejší hlavne vďaka svojmu účinkovaniu v jednej z mojich najobľúbenejších kapiel Guns n´ roses, ktorú keď opustil založil vlastný(o niečo menej úspešný projekt) Slash´s Snakepit. Chvíľu po prekročení nového milénia hral v "superskupine" Velvet revolver, spolu s ďalšími dvoma kolegami z GnR Duffom McKagenom a Mattom Sorumom a za mikrofónom stál bývalý spevák inej slávnej skupiny(Stone temple pilots) Scott Weiland. Dnes Slash funguje víceméně ako sólista s vlastným projektom, pod ktorého hlavičkou vydal už dva albumy. Jeden bol plný hosťujúcich rockových(ale aj popových) hviezd, označkovaný jednoducho jeho menom a druhý(z roku 2012) už vznikol so stálou kapelou a spevákom Mylesom Kennedym pod názvom Apocalyptic love.
Slash tiež hosťoval v projektoch a kapelách iných slávnych hudobníkov. Za zmienku stojí napríklad Alice Cooper alebo Michael Jackson.....

Niečo z tvorby(čo minimálne stojí za počutie): 

Guns´n´roses-Estranged 
Godfather theme
Michael Jackson-Give in to me
Slash ft. Fergie - Beautiful dangerous
Velvet revolver-Slighter
Slash-Anastasia 

2.JERRY CANTRELL

Tento úžasný gitarista je známy predovšetkým vďaka ďalšej mojej ultra mega najoblľúbenejšej kapele Alice in chains, ktorú spoluzaložil a je autorom velkej časti repertoáru.
Takisto sa podielal na tvorbe niekoľkých filmových soundtrackov a rovnako ako Slash aj on sa v časoch keď Alice in chains v podstate nefungovali vydal na sólovú dráhu.
Pod svojím menom vydal v roku 1998 album Boggy Depot a chvíľu po smrti speváka AIC Laynea Staleyho, v roku 2002 mu vyšila druhá sólovka Degradation Trip. Vrámci novej zostavy Alice in chains vyšiel v roki 2009 album The Black gives way to blue a tento rok očakávame novinku The Devil put dinosaurs here....
Jerry tiež spolupracoval s množstvom iných umelcov medzi ktorých patrí napríklad Metallica alebo čo je pre mňa bolestívé a nechcem to sem ani napísať - Nickelback.
Tiež bol súčasťou formácie Cardboard Vampyres, s ktorou hrali v amerických kluboch covery svojich oblúbených kapiel.

Niečo z tvorby(čo minimálne stojí za počutie): 

Alice in chains-Them Bones
Alice in chains-Black gives way to blue
Jerry Cantrell-Cut you in
Jerry Cantrell-Anger Rising
Metallica + Jerry-For whom the bell tolls (naživo, nič moc kvalita, ale tie vlasy! )
Nejaké tie sólička


3.TOMÁŠ VARTECKÝ

Meno, ktoré nielen na tomto blogu figuruje možno častejšie ako je zdravé. Širokou verejnosťou možno trošku nedocenený, ale my čo máme šťastie a máme napríklad uši, proste víme :).
Tomáš je známy asi z väčšiny najlepších českých kapiel a projektov. Tak to skúsim nejako zhrnúť.
Nielen úžasný gitarista ale aj talentovaný skladateľ, textár a producent.
Pre mňa osobne(čo je asi úplne naopak s verejnosťou) má najmenšiu váhu ako dvorný textár a skladateľ českej speváčky Anny K. Ale odtiaľto sa to už len zvyšuje.
Okrem iného ste ho mohli vidieť hrať s Danielom Landom, od zhruba roku 1996 figuruje vo Wanastowých vjecech, od roku 2011 oficiálne, taktiež bol súčasťou koncertnej zostavy na doteraz poslednom turné legendárnej skupiny Lucie alebo figuroval aj v projekte Davida Kollera s názvom Kollerband.
Často hosťuje v kapelách všemožných hudobníkov, napríklad bol aj členom zloženej pražskej kapely na koncerte speváka skupiny Nazareth Dana McCaffertyho.
Najviac autorského a asi správne predpokladám, že aj srdcového podielu má ale rozhodne vo svojej domovskej kapele Kurtizány z 25. avenue, kde hrá cca od roku 1989 a keď pred cca 8 rokmi skupinu opustil spevák Simon, tak Tomáš to nevzdal a za mikrofón sa postavil sám. A rozhodne urobil dobre.
Albumy na ktorých je či už autorsky alebo hráčsky podpísany tu radšej ani vypisovať nebudem, pretože to by som mu musela venovať jeden samostatný článok, ale okrem vyššie spomínaných projektov stojí za zmienku aj jeho soundtrack ku filmu Musím tě svést s Janom Krausom a Ivanou Chýlkovou v hlavnej úlohe.
Jednoducho je Tomáš človek, ktorý si aj v prípade, že Vás jeho hudba nechytí za srdce zaslúži obrovský obdiv a ja tu pred ním už po miliónte skladám klobúk z hlavy!

Niečo z tvorby(čo minimálne stojí za počutie): 

Daniel Landa-Ona + špeciálne zameranie pozornosti na sólo
Wanastowi vjecy-Andělé
Wanastowi vjecy-Sběratel polibků (prvý krat vo WV aj s Tomášovým spevom :) )
Kollerband-Těžkej sen
Anna K-Nebe
Tomáš + Anna K - Šestý smysl
Kurtizány z 25. avenue-Omylem 
Kurtizány z 25. avenue-Ubiquity V
...........

A tak dále :)
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára